Ulice

Seriál UliceKdo by dnes neznal Ulici? Televize Nova nám seriál Ulice vysílá již několik let, brzy oslavíme desátý rok vysílání. Seriál Ulice je český televizní dlouhotrvající seriál z produkce TV Nova vysílaný pravidelně ve všední dny od září do června. S ulicí jsme již od pátého září roku 2005, kdy byla premiéra prvního dílu. Na konci června roku 2014 skončila devátá sezóna a zájem televizních diváků neupadá – naopak se drží a stále mírně stoupá. Seriál Ulice lze samozřejmě také sledovat na Nova Plus, kde se těší největší oblibě ze všech seriálů.

Nekonečný seriál Ulice

Seriál UliceNekonečný seriál je ten, který zachycuje život určité skupiny lidí, provádí diváka jejich životem jako tichého pozorovatele, a to rovnou několik let. Jak napovídá název seriálu, Nova spojuje osudy několika lidí a i celých rodin, které žijí na jedné ulici. I když se spíš jedná o malé náměstíčko, na kterém nechybí kadeřnický salón, pekárna a lahůdkářství nebo hospůdka a činžovní domy. Televize Nova vsadila na jistotu, která vždy u širé základny diváků zabere – na interpretaci osudů obyčejných lidí, lidí jako jsou diváci sami. A vyplatilo se. Blíží se desátá řada, která začne v září 2014 a skončí v červnu 2015. Více jak 2550 epizod seriálu Ulice nás provází od roku 2005, přičemž prázdninové pauzy začali tvůrci vyplňovat rodinnými celovečerními prázdninovými filmy, jako jsou Zlatá Muška (2007) nebo Ulice: Velká trojka (2008).

Seriál Ulice je původním počinem televize Nova a na rozdíl od jiných jejich pořadů, jako je třeba Pan Máma nebo Volejte Novu, není přímý ideový předchůdce v zahraničí. Za předchůdce můžeme považovat snad jen americký přeslavný seriál Tak jde čas, který položil základy nekonečným seriálům. Všechny díly můžete sledovat v archivu televize na internetovém projektu Nova Plus. Co se samotné výroby seriálu Ulice týče, je jasné, že se za dobu jeho vysílání na jeho produkci vystřídalo několik tvůrců, proto jmenujeme jen ty hlavní, jako scénáristy a režiséry (Dušan Klein, Otakar Kosek…), kameramany (Peter Broňa) nebo producenty (Michal Reitler).Ulice a její děj

Hlavními postavami seriálu Ulice jsou její vlastní obyvatelé, kteří žijí okolo maličkého milého náměstí v periferní oblasti Prahy. Zde se odehrává naprostá většina příběhů. V seriálu najdeme postavy snad všeho druhu – miminka, děti, puberťáky, studující či pracující adolescenty i dospělé a zasloužilé milé důchodce. Postavy jsou různých charakterů nebo zaměstnání, kde najdeme všechny typy povolání – podnikatele, uklizečky, zdravotníky, studenty a další a další. A právě díky tomu je děj Ulice tak pestrý a díky tomu divákům může přinášet nové a nové zápletky a osobní příběhy.

Jedno se ale nemění – hlavní role v ulici patří příslušníkům pár rodin, které v seriálové ulici bydlí. K nim už neodmyslitelně patří i hlavní prostředí, kde se jejich příběhy odehrávají, přičemž všechny jsou propojeny. Jednou jdou nakoupit do krámku paní Nyklové, jindy jdou na pivo do hospody U Henryho nebo si udělat nový účes do místního kadeřnického salónu a děti z Ulice zase chodí do jednoho gymnázia.

Scénáristé seriálu Ulice v rozhovorech pro novináře často uznávají, že osudy jednotlivých postav se vlastně často píšou samy od sebe. Podobně i jako náš život – tím, co děláme, už budujeme a chystáme si reakci okolí na naše činění – zákon akce a reakce. A podobně tomu je i v Ulici. Když nějaká postava něco udělá, následující děj musí logicky navazovat. Navíc je děj v Ulici často podřízen ostatním obyvatelům ulice a nejrůznějších globálním událostem, které se odehrávají i v naší realitě – volby, Vánoce a další. Ulice a její děj je vlastně „stroj“, který je schopný do jisté míry fungovat sám a sám si řekne, jak se zítra odehraje.

Klíč k úspěchu Ulice

Ulice Nova PlusMožná i proto je pro diváka občas obtížné neztotožnit se s některou z postav nebo s událostí, kterou její oblíbená postava prožívá. A to je právě ten klíč k úspěchu. Dnešní člověk si chce odpočinout od shonu a problémů, kterým musí denně čelit – a co je lepší, než sledovat, jak podobné problémy řeší jiní a hledat v nich inspiraci nebo zjišťovat, že v tom „nejsou sami“. Děje a příhody v Ulici jsou často tak moc povědomé a běžné, že se určitě aspoň jednou staly i vám. To je síla seriálu Ulice. To je jeho úspěch.

 

Témata a velké kauzy

Ulice rozhodně nepatří mezi seriály, které jdou s davem a nabízejí jen běžné pohádkové příhody. Ulice se nebojí zapracovat do svého života a příběhu žádné téma. Vedle klasických ověřených témat lásky, vztahů, úspěchů ve škole a v zaměstnání se zabývá také o dost závažnějšími tématy. První větší kauzu si prožila Tereza Jordánová, která ještě na gymnáziu prožila sexuální obtěžování, které skoro vedlo i ke znásilnění. Naštěstí ji zachránil její bratr Matěj a tehdejší přítel Filip. Další velkou kauzou byl stalking, kdy se z rodinného přítele Kukačky stal fanatický milovník, který svou oběť dokonce unesl, věznil a fyzicky ji napadal. S něčím podobným se setkala i postava Libušky, jejíž manžel ji fyzicky týral, bil a psychicky vydíral, až z toho podlehla alkoholismu. Kauz, které se nesly klidně i celou sérií pořadu Ulice bylo více, vyjmenujme snad už jen namátkou problémy okolo pohlavních nemocí, kdy biologická matka malého Lišky má HIV, samotný Liška se z počátku potýkal s možnostmi člověka s kriminální minulostí a jeho kamarád a kolega zase problémem a životem imigranta. Závažných příběhů je v Ulici však mnohem více...

Postavy a jejich obsazení

Sledujte Ulici ma Nova PlusJe velmi těžké vyjmenovat všechny postavy a jejich herce, které jsme na obrazovkách mohli vidět. Vždyť Ulice běží v televizi již od roku 2005, což je úctyhodná délka. Takže za tu dobu se zde vystřídalo mnoho tváří a mnoho postav. Některé přicházejí, jiné odcházejí. Je zde však pořád a kontinuálně několik tváří, které se objevují již od počátku a jsou s námi stále.

Mezi ně můžeme zařadit například rodinu Jordánových. Dnes už se střetáváme ale jen s jejich mladším osazenstvem – se synem Matějem (hraje Jakub Štáfek) a jeho dvojčetem sestrou Terezou (Patricie Solaříková). Jejich matka Barbora (Tereza Brodská) se mihne na obrazovce jen občas, ale s otcem Tomášem (Petr Vacek) se zase setkáváme více.

Další stálicí je rodina Farských. Původně nehtová kosmetička a dnes vedoucí salonu Jitka Farská (Ilona Svobodová) a její poučený manžel-záletník Oldřich (Ondřej Havelka) mají dceru Lídu (Jana Birgusová) a Moniku (Anna Fixová).

Další stálicí je rodina Nyklova, která také prošla úctyhodným vývojem – z malého koloniálu se stala vcelku velká pekárna a lahůdkářství, která vede hlava rodiny Vilma Nyklová (Jaroslava Obermaierová), přičemž její syn Lumír (Václav Svoboda) se vydal na dráhu komunálního – a velmi úspěšného – politika.

Mezi další rodiny patří i klan Hejlových, jejíž hlava Miriam (Hana Maciuchová) pravidelně sbírá prestižní ocenění v diváckých anketách. Miriam má syna Jaroslava (Martin Hofmann), který začínal jako truhlářský dělník, který se sám naučil německy a stal se obchodním zástupcem velké německé firmy a později si s kamarádem Liškou otevřel vlastní firmu.

Zajímavosti

Nekonečný seriál UliceTelevize Nova chtěla udělat něco uvěřitelného. Proto epizody Ulice odpovídají dni i datu, ve kterém jsou premiérově vysílané, proto se v nich řeší aktuální společenské otázky (třeba volby), se kterými se potýkáme také. Ale to není vše – tvůrci zašli tak daleko, že postavili skutečnou repliku Ulice, která je 60 metrů dlouhá, 13 metrů vysoká a 40 široká. Vedle hospody U Henryho, pekárny a kadeřnictví je na ní devět činžovních domů. Až budete své oblíbené díly sledovat na Nova Plus, zkuste si pozorně všímat těchto exteriérů.

Jana Birgusová, představitelka Lídy Farské, je opravdovou herečkou, která jde „až na krev“ a vše hraje naživo. Když ji režisér Dušan Klein oznámil, že ji potřebuje tlustější, místo toho, aby se každé ráno nechávala vycpávat v maskérně, opravdu přibrala. Zvládla 20 kilo za měsíc a vše jen proto, aby to na obrazovce vypadalo reálněji. Šílené? A co teprve hubnutí – když jí režie konečně řekla, že její postava začne hubnout, začala hubnout i Jana. Během dvou měsíců zvládla shodit neuvěřitelných 20 kilo.

Dost často se stává, že postavy mají v seriálech děti, které jsou pravými potomky jejich herců. To se stalo i v Ulici: Kadeřnici Bety (Jana Bernášková) má dceru, jejíž pravé jméno je Justýna.

Ulice asi nepotěší ekology - scénáristé už totiž popsali přes 40 000 archů papíru, což je více jak 145 tun papíru. (Informace platila do června 2008).

Kadeřnictví u Ulici není jen kulisou! Za sovu kariéru se udělalo pro kadeřnictví přec 820 účesů, přičemž nejčastějším návštěvníkem byl Lumír Nykl (Václav Svoboda), který se zde ukázal celkem 65 krát (opět platilo do června 2008)

Chyby v seriálu

TV Nova a seriál UliceNikdo není dokonalý a tak i v tak oblíbeném seriálu Ulice se najdou chybky. Zkrátka ani televize Nova není neomylná. Ale vždy se jednalo spíše o drobné chybky nebo nepozornosti ve střižně – není divu, vždyť díly se stříhají v takovém presu – často jen dva dny před premiérou.

Například v epizodě č. 2603 to byl právě střihač, kdo zapochyboval. Ivana si šla lehnout za Henrym do postele a svlékla si svetr, jenže o střih dále jej zase měla na sobě. Zkrátka – některé scény se točí vícekrát a pak se vyberou ty povedenější střihy a unavené oko střihače takové věci snadno přehlédne. Podobně to bylo i v epizodě č. 2206, kdy se Franta prochází s Emou po školních chodbách a na ruce má velké černé a výrazné hodinky. Krátce na to vchází Franta do kabinetu, ale již hodinky nemá.

Možná ještě větší problém dělají tvůrcům Ulice textové zprávy, které postavám chodí. Nejčastěji jde o problém data a času. Například v epizodě č. 2592 přijde Ivaně zpráva od Lenky. Na displeji je vidět nově příchozí zpráva s datem 24. 2. 2014, ale díl byl odvysílán 22. 4. Takže na displeji zůstal datum, kdy se tento díl natáčel. Nebo se stává, že záběr na odpověď na zprávu zabere čas, který je třeba i o hodinu mladší, než původní zpráva, na kterou se právě reaguje. Ale tohle jsou už chyby opravdu jen pro „fajnšmekry“

Zato například epizoda č. 2543 nabídla logickou chybu ve scénáři. Gábina totiž v tomto díle přinesla paní Nyklové na ochutnávku štrúdl, který měla sama upéct. Jenže v jednom z předchozích dílů bylo jasně vidět, jak Tereza přinesla Gábině k nim do bytu koláč. A proč? Nebylo to jen z přátelské pohostinnosti – ale hlavně proto, že Gábina na ubytovně nemá žádnou troubu! Všechny tyto i další chyby samozřejmě můžete vidět na Nova Plus Ulice.

Ocenění

Nova PlusAbychom jen nevypichovaly chyby v seriálu, které se ostatně najdou skoro všude, uveďme i pár ocenění, které si Ulice za svou existenci vysloužila. Ocenění začala sbírat již první řada seriálu. V anketě Anno 2005 získala třetí místo v kategorii Pořad TV Nova a v anketě TýTý 2005 dvě čtvrtá místa a to jako Seriál Roku a Tereza Brodská za Herečku roku.

Rok na to Ulice hned poskočila o dvě příčky, když obsadila druhé místo v anketě Anno 2006 – Pořad TV Nova (zde získal Dušan Klein ocenění Osobnost TV Nova jako režisér Ulice) a TýTý 2006 – Seriál roku.

V roce 2008 se ceny rozrostly. V anketě Anno 2007 si Ulice udržela druhé místo v kategorii Pořad TV Nova, zato v prestižnější anketě TýTý 2007 se vyhoupl na první místo jako Seriál roku. V TýTý navíc zabodovala Hana Maciuchová jako Herečka roku i jako Absolutní vítěz. Její postava Miriam Hejlová je ostatně oblíbená dodnes a pravidelně vyhrává ocenění.

V Anno 2008 se Hana Maciuchová stala Ženou TV Nova a Ulice druhým nejoblíbenějším seriálem. Hana si v TýTý 2008 navíc udržela prvenství a po její bok se připojil její seriálový partner Rudolf Hrušinský jako nejoblíbenější herec. Zato samotný seriál spadl na třetí místo.

Další rok byl ještě úspěšnější – v Anno 2009 se stala Ulice pořadem roku na prvním místě, ocenění  Žena TV Nova získala opět Hana Maciuchová a její protějšek Rudolf Hrušinský zase Muže TV Nova. Na prvních místech se umístili i v obdobných kategoriích v anketě TýTý 2009. Ceny se ale rozrostly o speciální ocenění - Lucie Štěpánková získala ocenění Cena mladých umělců do 33 let v Thálii 2009 a Hana Maciuchová získala prestižní ocenění z rukou samotného prezidenta republiky – Medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.

Rok 2010 byl ale již méně úspěšný – tvůrci, zdá se, usnuli na vavřínech. V TýTý 2010 byla Ulice až na čtvrtém místě, Rudolf Hrušinský a Hana Maciuchová na třetím, ale zato se k nim přidala další tvář Ulice – Pavla Tomicová, která obsadila krásné čtvrté místo.

Tvůrci si vzali své menší úspěchy k srdci, zapracovali a následující rok bylo vše zase o kus lepší. Ulice se v anketě TýTý 2011 umístila na třetím místě a hvězdný herecký pár Ulice Rudolf Hrušinský a Hana Maciuchová na krásném prvním místě. Do dvorany slávy navíc vstoupil Radoslav Brzobohatý.

Dále už ale nastává spíše stagnace. Ulice v anketě TýTý 2012 na třetím místě stejně jako Rudolf Hrušinský, Hana Maciuchová o příčku lépe – na druhém místě. Ale opět zazářila Pavla Tomicová. Na Grand festivalu smíchu získala ocenění Nejlepší ženský herecký výkon a na Hradecké múze zase ocenění Herecká osobnost.

Všechny obrázky byly použity ze serveru Novaplus.cz