Soukromé pasti

Soukromé pasti jsou dalším výtvorem filmových dílen televize Nova. Jedná se o cyklus dvanácti na sobě nezávislých filmů, v nichž se obvykle vlastní vinou postava dostává do složité a mnohdy až neřešitelné životní situace. Televize Nova svým divákům i v tomto projektu představuje oblíbené a uznávané české herce.

O ději jednotlivých filmů

Každý ze série dvanácti filmů se dotýká něčeho jiného. Některé řeší prekérní situace, do kterých se chvilkou nepozornosti může dostat kdokoliv z naší společnosti, jiné řeší úchylky a chvilkové selhání lidského rozumu, které však přináší úrodu velice hořkého ovoce. V charakterech některých postav se diváci mohou sami vidět, nad dalšími zůstává rozum stát a přece nejde o případy, které by se v našem světě neděly prakticky denně.

V tomto projektu rozhodně nečekejte humorné scénky nebo zlehčování vysílaných záběrů. I když se jedná o uměle vytvořený scénář a vše je podávané pouze výbornými českými a slovenskými herci, nikdy se tedy nejedná o skutečné záběry, tento projekt se publiku snaží předvést závažnost lidského chování vůči společnosti i sobě samým. Zároveň toto vysílání slouží jako varovaní, neboť osud postav je v každém z těchto dílů gradován do nejhorších možných variant, aby bylo dokázáno, jak děsivě může jedna malá chyba ovlivnit život člověka. V drtivé většině případů si za složité životní zvraty a nutnosti nelehké volby mohou postavy samy vlastním činěním. Jsou pak nemilosrdně stíháni následky svého chování.

Co díl to nové prostředí

Nejedná se o seriál na pokračování. Každý díl představuje nové prostředí, jiné herce, jinou zápletku, jiné osudy. Témata jednotlivých dílů se dotýkají nejrůznějších myšlenkových pochodů. Divák se tak setkává nejen se svými vlastními úvahami ale i s naprosto netradiční stránkou případů známých spíš z děsivého doslechu než z vlastního života.

Krátce o příběhu filmů

Jednou z těch běžnějších otázek, které čas od času snad proletí hlavou každého z nás, jsou finance, splácení dluhů, důchod. Palčivějším tématem dílů jsou děti. V jednom z filmů se hrdinka vyrovnává s rozchodem se svým přítelem tak, že se pomocí jeho ukradeného sperma rozhodne podstoupit umělé oplodnění. Otázkou však zůstává, jestli jí to zlepší život. V dalším díle se žena musí rozhodnout, zda je schopná obětovat svou celoživotní a, k jejímu uspokojení, správně se rozjíždějící kariéru přivedení nového života na tento svět. Filmy jsou plné beznadějných a hořkých otazníků. Jaké stanovisko má člověk zaujmout k umírání blízké osoby? Jak děsivé to může být, když otec podlehne kráse vlastní dcery?

Projekt se dočkal prestižních ocenění i drsné kritiky

Soukromé pasti byly v roce 2009 oceněny na filmovém festivalu televizní tvorby v místě La Rochelle ve Francii cenou za nejlepší snímek v evropské televizní tvorbě. Toto ocenění převzala Tereza Kopáčková a získala ho za snímek, jehož režie se ujal Petr Slavík, s názvem Tatínkova holčička. Tento film ukazuje, jak lehké bylo pro jednoho tatínka podlehnout spanilosti jeho dcery a následně pak těžké se její krásy nabažit. Snímek je velice šokující a ukazuje až děsivě mnoho z dětského zneužívání.

Soukromé pasti byly oceněny dále Českým filmovým a televizním svazem FITES, sdružením Žába na prameni a Českou filmovou a televizní akademií.

Televizi Nova hrozila pokuta za mravní ohrožování mládeže, neboť Rada pro rozhlasové a televizní vysílání shledala silně nevhodným předkládat v hlavním vysílacím čase mládeži díly, kde se studentka přiživuje jako brigádnice prostitucí. Zároveň shledala zcela nevhodná označení použité v dílech týkající se dětského zneužívání a homosexuality. TV Nova se za dopomoci psychologických rozborů posléze podařilo pokutu odvrátit, protože potvrdili, že se vysíláním takového pořadu mohou oběti podobných situací lépe zotavit. Vysílací čas se posunul do pozdějších nočních hodin.