Okresní přebor

Seriál Okresní přebor, jehož první premiérový díl byl vysílán v rámci programu televize Nova v září roku 2010, je původním českým pořadem. Prostřednictvím tohoto seriálu mají diváci možnost nahlédnout do života vesnice, kde se vše točí okolo fotbalového klubu Slavoj Houslice.

Okresní přebor režíroval Jan Prušinovský, který společně s Petrem Kolečkem vytvářel také scénář k tomuto televiznímu seriálu.

Vysílání seriálu na TV Nova

Okresní přebor byl poprvé vysílán 6. září 2010 – jednalo se o první díl pořadu s názvem Pohřeb. Pořad se vysílal jednou týdně. Poslední šestnáctý díl měl na televizních obrazovkách premiéru 20. prosince. Nejvyšší sledovanosti dosáhl první díl – ten si nenechalo ujít jeden a půl milionu diváků televize Nova. Při vysílání následujících dílů se sledovanost ustálila zhruba na jednom milionu lidí.

Informace o seriálu Okresní přebor

Hlavním tématem celého projektu je fotbal. Hrdiny seriálu jsou amatérští fotbalisté a zároveň obyvatelé obce Houslice, kteří působí v obecním fotbalovém družstvu. Většina z nich bere fotbal velmi vážně, ačkoli o svou čest a slávu bojují pouze v rámci takzvaného okresního přeboru. Jedná se například o Adolfa Větvičku (hraje jej Leoš Noha) nebo Jirku Luňáka (Ondřej Vetchý).

Okresní přebor je komediální seriál, jenž oslovil většinu diváků právě především svým osobitým humorem, který se často úzce dotýká fotbalového tématu. Zvláště v rodinách, které to mají k fotbalu blízko, se mohly stát některé z použitých hlášek oblíbené. Tento seriál osloví nejen samotné hráče okresních přeborů spolu s jejich manželkami a dětmi, je ovšem nasnadě, že právě tyto „fotbalové rodiny“ si nejlépe vychutnají nadsázku, se kterou seriál popisuje malicherné problémy okolo fotbalu.

Dějová linie seriálu

Ve chvíli, kdy divák prostřednictvím seriálu poprvé nahlédne do dění v obci Houslice, probíhá zde pohřeb Josefa Hnátka, který zastával dlouhá léta post trenéra místního fotbalového družstva. Pan Hnátek byl přísný trenér a dalo by se říci, že fotbal byl jeho život – i proto si přál, aby jeho popel byl rozprášen na místním fotbalovém hřišti.

Fotbalový klub potřebuje nového trenéra a tím se má stát Jiří Luňák (hraje jej herec Ondřej Vetchý). Jiřímu nechybí nadšení, ovšem postrádá jakoukoli kvalifikaci a ani u ostatních členů fotbalového družstva nezískává dostatečnou podporu, jelikož většina jeho rad nefunguje.

Klub se také potýká s mnoha běžnými problémy, jako je nedostatek financí, nízký počet hráčů, zranění nebo také fanynky, které hráče rozptylují. Kromě fotbalového hřiště je v seriálu často vidět také prostředí hospody nebo domovy jednotlivých členů klubu.

Herecké obsazení Okresního přeboru

V seriálu Okresní přebor mohou diváci spatřit mnoho známých českých herců. Jako Václav Vorel, předseda fotbalového klubu v Houslicích, se zde představí Luděk Sobota, Adolfa Větvičku, který je známý svou špatnou výslovností hlásky „r“, hraje Leoš Noha (herec působící také v sitcomu TV Nova Helena), nového trenéra a fotbalového fanatika Jiřího Luňáka ztvárňuje herec Ondřej Vetchý. David Novotný hraje v seriálu postavu Jaroslava Kužela – jednoho z nejlepších fotbalistů, kteří účinkují s týmu.

V roli vdovy po Josefu Hnátkovi diváci mohou vidět Jaroslavu Pokornou. Mezi další herce, kteří zde účinkují, patří Pavel Kikinčuk, Pavel Nečas, Ivan Trojan, Jakub Kohák, Lukáš Langmajer, Taťána Vilhelmová nebo také Barbora Poláková.

Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka

K seriálu byl v roce 2012 dotočen také tzv. prequel – jedná se o film, který v duchu humoru původního seriálu přibližuje divákům postavu dřívějšího trenéra fotbalového družstva Slavoj Houslice Josefa Hnátka, jehož si zahrál Miroslav Krobot.