Helena

Helena je další z české dílny seriálů televize Nova. Pětičlenná rodinka Musilových, skládající se z maminky Heleny, jejího manžela Dana a tří dětí Lucie, Terezy a Marka. První premiérové vysílání tohoto seriálu se uskutečnilo na začátku jara roku 2012.

Kde se vzala inspirace k českému vysílání

Podobně jako tomu je u velkého množství jiných seriálů televize Nova, jako například První krok nebo Pan Máma, vznikl i sitcom Helena na motivy velice podobného amerického pořadu. Zaoceánská verze seriálu, o kterém je tu řeč, se jmenuje Roseanne. Seriály spolu mají mnoho společných znaků, naše verze z té americké vychází, ale problémy v sitcomu Helena jsou více přizpůsobeny české rodině. Mezi společné věci patří například jméno manžela naší hlavní hrdinky, její sarkastický smysl pro humor a klid, kterým tíživé situace dokáže nadlehčit.

Natáčení

Jak je zmíněno na začátku článku, seriál se vysílá od března roku 2012. Doposud byly odvysílány tři série a televize Nova už přislíbila pokračování i sérií čtvrtou. Sledovanost seriálu je pro novu poměrně uspokojující, největšího úspěchu seriál sklízí u mladších diváků.

Mezi režiséry sitcomu se zařadili Ivo Macháček, který se podepsal například pod pohádku Tajemství staré bambitky, a Jan Novák, jehož práci dobře známe díky seriálu TV Nova Ordinace v růžové zahradě. Za kamerou se střídají Tomáš Kresta a Mirek Čvorsjuk. O hudbu seriálu se stará Daniel Fikejz. Ze scénáristů se na seriálu Helena podepsali například Tomáš Baldýnský, Petra Soukupová, Tomáš Holeček nebo Zdeněk Dušek.

Během sérií se také mění jedna z hlavních postav. Sestru Heleny Kláru z počátku hrála Martha Issová, brzy po jejím oznámení týkající se očekávání přírůstku se role ujala Petra Hřebíčková.

O ději sitcomu

Ústřední postavou celého dění je Helena Musilová s cynickým přístupem k životu, která je zasloužilou matkou a zároveň manželkou laxního Dana. Seriál představuje průměrnou českou rodinu i obyčejné problémy, které život zdejším lidem hází do cesty. Výrazným charakterovým rysem a především hlavní složkou vtipu tohoto seriálu je smysl pro humor hlavní aktérky.

Na počátku seriálu se oba manželé ocitají na půdě nezaměstnanosti, což je problematické už jen proto, že je jich v domácnosti víc než dost. S postupem času přijde nápad a Helena si spolu se svou sestrou, která působila jako policistka, otvírá bistro Krmelec. Dan se začne živit jako opravář. Seriál vypráví o příběhu této rodiny a o tom, jak lehce a s vtipem zvládají životní zvraty i nepřízeň osudu.

Postavy

Helena je svérázná žena, která se nebojí života a situaci nikdy příliš nedramatizuje. Se svým manželem má velice dobrý vztah a nejdůležitějším bodem v jejím životě jsou právě jejich děti.

Manžel Dan Musil je líný a nepořádný muž. Mezi jeho záliby patří motorky, karetní hry a pití piva na domácím gauči. Dan je sice pecivál, ale práce se neštítí, živí se jako živnostník při opravách nejrůznějšího vybavení domu.

Klára Brázdová je pro svou sestru velkou oporou v životě. Pomáhá jí s chodem domu i hlídáním dětí. Rozčiluje ale jejího manžela svou povahou.

Tereza je dcera, která se spíše podobá svými zájmy synovi. Baví ji hraní floorbalu, fotbalu, sledování sportu a věnuje se částečně i kutilství. Učení mezi její oblíbené činnosti nepatří.

Protikladem Terezy je Lucie, která se ráda parádí a jejím největším zájmem je móda a šminky.

Marek je nejmladším dítětem této rodiny. Jeho zájem se omezuje na sledování dětských filmů a hledání si vzorových hrdinů. Marek si příliš nerozumí se svou sestrou Terezou.

Herecké obsazení

V hlavní roli Heleny, matky rodu Musilových, se nám představuje Sandra Pogodová. Jejího manžela Dana ztvárnil Leoš Noha a v rolích dětí se nám představují Martina Kavanová jako Lucie, Kristýna Belzová jako Tereza a Filip Antonio jako Marek. Heleninu sestru, tetu Kláru, si zahrály Martha Issová a Petra Hřebíčková.