h1>Hana Maciuchová

Slavná a uznávaná česká herečka Hana Maciuchová se narodila 29. listopadu roku 1945 v moravském Šternberku. Vedle hraní působí jako pedagožka.

Studium a pedagogická činnost

Hana Masiuchová začala se studiem na gymnáziu v Olomouci. Již zde se zabývala ochotnickým divadlem a stala se členkou Studia při Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci. Po maturitě nastoupila na pražskou Divadelní akademii múzických umění (DAMU). Tu úspěšně dostudovala v roce 1968. Jejím studiem na DAMU ji provázeli tak slavní učitelé, jakými byli například Radovan Lukavský, Karel Höger nebo Libuše Havelková, František Salzer a Helena Tesárková. Jen u hraní ovšem nezůstala a nastoupila na Státní konzervatoř v Praze jako pedagog.

Herečka Hana Maciuchová

K pravidelnému a stálému angažmá se Hana Maciuchová poprvé dostala v roce 1969, kdy se stala členkou Divadla Za branou. Dva roky na to ale přestoupila do Divadla na Vinohradech, kde od roku 1971 hraje dodnes. Hostuje ale také například ve Studiu DVA Na konci duhy, kde zaujala svým ztvárněním postavy herečky Judy Garlandovou.

Velké a nesmazatelné role

Podobně jako každý velký herec nebo herečka, i Hana Maciuchová má na svém kontě několik velikých rolí, které se vybaví snad každému. Patří mezi ně postava Anče v pohádkovém seriálu Krkonošské pohádky, nebo také postavy v seriálu Nemocnice na kraji města, Chalupáři nebo Žena za pultem. V aktuální době ji diváci znají hlavně jako učitelku Miriam z nekonečného seriálu Ulice z produkce tv Nova.

Ocenění

Hana Maciuchová dosáhla za svůj život hned několika významných hereckých ocenění, která začala sbírat hlavně v poslední době. Hned dvakrát za sebou, v roce 2008 a 2009 získala cenu TýTý pro nejlepší herečku. Zvláště druhý rok ji ocenění potěšilo, což bylo vidět na předávacím ceremoniálu vysílaného televizí Nova. V roce 2008 se navíc umístila mezi deseti nejoblíbenějšími herečkami v anketě Hvězda mého srdce. Hlas a způsob přednesu Maciuchové je tak oblíbený a poutavý, že v letech 1998, 2005 a 2010 získala ocenění (Ne)viditelný herec, pokaždé první místo za nejpopulárnější herecký výkon v rozhlasu. A tím nejvyšším vyznamenáním pro ni bylo udělení ocenění Medaile za zásluhy v oblasti kultury při příležitosti svátku české státnosti dne 28. října 2010.