Dana Morávková

Dana Morávková je všestrannou českou divadelní, filmovou a televizní herečkou, kterou si dnes většina lidí vybaví díky její roli v seriálu televize Nova Ordinace v Růžové zahradě. Dana Morávková je také tvůrkyní spousty divadelních choreografií, působila v mnoha televizních pořadech a její hlas může být věrně známý velkému počtu diváků dabovaných filmů. V mládí zajímala o balet a krasobruslení.

Vzdělání a divadelní příležitosti Dany Morávkové

Dana roku 1993 absolvovala na DAMU v Praze v oboru herectví a hned poté nastoupila ke studiu choreografie na HAMU – v té době se také podílela na několika představeních v Činoherním studiu v Ústní nad Labem. Poté, co dostudovala, začala pracovat v Divadle Na zábradlí, později dostala angažmá v Divadle Bez zábradlí. Mezi větší role, které Dana Morávková získala, patří například role Rusalky v opeře Antonína Dvořáka.

Dana Morávková a televize

V televizních filmech a pohádkách se herečka objevovala od 90. let. Na kanále televize Nova se začala pravidelně objevovat od roku 1994. Nejprve ji diváci mohli spatřit jako moderátorku v pořadu Snídaně s Novou. Později, v roce 1998, Novu jako moderátorka opustila a přestoupila do televize Prima, s TV Nova však nepřetrhala všechny kontakty. Od roku 2009 se objevuje v oblíbeném rodinném seriálu televize Nova Ordinace v Růžové zahradě, kde hraje Zdenu Tichou (poté, co se postava provdala za primáře Davida se jedná o Zdenu Suchou).

Dana Morávková ve filmu

Zřejmě nejznámější filmovou rolí Dany Morávkové je postava závistivé a nenávistné Dory ve filmu Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. Vedlejší postavu ztvárnila také v několika dílech Kameňáku. Zajímavostí je, že si Dana Morávková zahrála i v akčním americkém filmu Van Helsing, kde hlavní roli ztvárňuje známý herec Hugh Jackman. Objevila se zde jako číšnice.

Choreografie Dany Morávkové

Talent Dany Morávkové je velmi různorodý. Na pohybových projektech se začala podílet již v roce 1997 a mezi nejznámější choreografie, na kterých se Dana větší či menší mírou podílela, patří například nastudování opery Rusalka pro Státní operu v Praze, her Čert a Káča, Romeo a Julie a Popelka nebo například filmové choreografie k pohádce Z pekla štěstí, kde sama také hrála.